Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.

NOVINKY

arr3AQUASILK SETAQUASILK SET - jednoduché 3-krokové ošetrenie na domáce použitie. Či už ste na výlete, na služobnej... arr3SAMOOPAĽOVACIA PENA z Línie SUNSAMOOPAĽOVACIA PENA z Línie SUN Jemná a vzdušná samoopaľovacia pena s DR. BELTER® Caramel Teint...

NAJPREDÁVANEJŠÍ

naša cena 43,80 EUR
skladom
naša cena 44,00 EUR
skladom
naša cena 2,90 EUR
skladom

08. 08. 2018

LETO A PLEŤ

Určite to poznáte, v lete sa starostlivosť o pleť veľmi líši od zvyšku roka. Koľkokrát, priznajme si, v lete kozmetiku obmedzíme na opláchnutie vodou. Kde skončilo odličovanie, čistenie, tonizácia, atď. Koža cez leto stále potrebuje našu opateru. Argumenty typu „hneď sa z toho spotím“ a „mám z toho mastnú pleť“ sú iba výhovorky, pretože ste nenašli (alebo nehľadali?) tie správne letné produkty.

Čím je leto pre kožu špecifické?

Odpoveď je jednoduchá – intenzívne slnko a vysoké vonkajšie teploty. Základné faktory, ale veľmi veľa nám povedia o správaní kože.

Horúčavy automaticky lákajú napríklad k vode. Či už chlórovaná alebo nie, voda pleť vysušuje. Pridajme silu slnka a z kúpania odídeme ako „sušienky“. Takto vysušená koža stráca pevnosť a je náchylnejšia k tvorbe vrások. Jednoduchým riešením je dostatočný pitný režim a UV ochrana (ideálne podľa typu pleti). Zamerajte sa na ľahké okluzívne zložky a NMF – prirodzené hydratačné faktory, produkty s týmito zložkami sa o pleť perfektne postarajú.

Úzko späté s vysušovaním je aj spálenie kože. Začervenanie, citlivá pleť, svrbenie, šúpanie a vznik hyperpigmentácií. To všetko so sebou prináša spálená koža. Je potrebné ju regenerovať a upokojiť. Na spálenej pleti sa za žiadnych okolností nerobia kozmetické experimenty. Najnebezpečnejším je spálenie detskej kože, pretože tá ešte nemá tak vyvinutý obranný systém. Neskôr si človek ponesie následky v podobe zvýšeného rizika vzniku rakoviny kože. Preto naše produkty z línie SUN na bezpečené opaľovanie obsahujú aj DNA ochranné zložky.
Ďalší z „letných problémov“ sú hyperpigmentácie. Existuje viacero druhov hyperpigmentácií, ale spoločné majú jedno – len tak ľahko sa ich nezbavíme. Samotný vznik hyperpigmentácií je odpoveďou organizmu na rušivý podnet z prostredia - napríklad UV žiarenie. Vie vyvolať v pleti zápal a zmeniť správanie buniek (a nie k lepšiemu!). Zápal, či už z UV žiarenia alebo napríklad z akné, spúšťa tvorbu hyperpigmentácie typu PIH (Post Inflammatory Hyperpigmentation). Zvýšená produkcia melanínu, nášho „bronzového pigmentu“, je obrannou reakciou. LETO - VEĽA UV ŽIARENIA - VEĽA OBRANNÉHO PIGMENTU. Melanín pohltí UV žiarenie namiesto bunkovej DNA, ktorá ho priťahuje najviac.  Výsledkom sú fľaky na tvári – PIH, melazma, solárne lentigo, a samozrjeme aj opálenie. Kým melazma a PIH sa dáju kozmeticky riešiť (aj keď je to zdĺhavý proces), odstraňovanie znamienok je nutné riešiť s lekárom. Ako PIH, tak aj melazma, pigment býva pevne ukotvený medzi pokožkou a zamšou. 

Osvedčeným nástrojom na urýchlenie procesu odplavenia vrstiev pokožky (a tým aj pigmentu) je chemický peeling. Treba však upozorniť na riziko opätovného vzniku hyperpigmentácii typu PIH, pretože chemický peeling je zápalový faktor kože. Preto je nutné dodržiavať inštrukcie na doma dané odborníkom. Výborne fungujú látky zasahujúce do biochemického procesu tvorby melanínu (napr. arbutín, niacínamid, resorcinol, atď.). Problém hyperpigmentácie sa vždy rieši v období jeseň/zima za menej intenzívneho slnka. Najjednoduchším riešením je preventívne používanie produktov s UV ochranou a zložkami zabraňujúcimi tvorbe pigmentu. PREVENCIA – PREVENCIA – PREVENCIA!!!

V súvislosti s opaľovaním sa skloňuje aj foto-aging - starnutie kože v dôsledku vystavenia UV žiareniu. Starnutie kože je ovplyvňované aj inými faktormi, ale UV žiarenie uchovaniu mladosti rozhodne neprospieva. Rýchlo a ľahko sa absorbuje do DNA a bunka odpovedá spustením reťazovej reakcie. Výsledkom môže byť rôzna zmena správania buniek – napr. začne starnúť a tkanivo stráca svoje vlastnosti. Bunka môže dokonca svoju ujmu vyhodnotiť ako fatálnu a odumrie. Nepríjemné je, že sa to týka aj fibroblastov v zamši. Dovidenia kolagén a elastín, zbohom pružná a hutná pleť. Ako proti tomu bojovať? UV faktorom, antioxidantmi, regeneráciou - kmeňovými bunkami, EGF, vitamíny, astaxantín a pod. Napraviť a ochrániť všetko, čo sa dá.

Čo je v lete úplná klasika – nadmerné potenie. Je to náš vlastný chladiaci systém a je úplne prirodzený. Pre kožu je mínusom to, že potením stráca množstvo látok. Vhodná kozmetická starostlivosť by na to mala brať ohľad a mala by byť bohatá na prirodzené hydratačné faktory. Samozrejme, dodržiavame aj pitný režim.

Ešte nepríjemnejšie ako potenie, je potenie mastnej pleti a akné. Mastná pleť to v lete vôbec nemá ľahké. Vedeli ste, že UVB žiarenie priamo stimuluje mazové žľazy? Viac mazu znamená viac oxidácie prítomných lipidov, viac voľných radikálov a teda viac voľných mastných kyselín, ktoré výborne spolupracujú s mikroorganizmami spôsobujúcimi akné. Áno, presne tak. Bežná dovolenková realita – na pár dní slnko pleť vysuší a máme pocit zlepšenia, ale potom príde zmena. Biele bodky, ktoré odbijeme vetou „To sa mi čistí pleť.“. Zvyknú sa zhoršiť a zrazu máme pleť horšiu ako pôvodne. Takže opäť, UV ochrana a rozumne zvoliť produkty starostlivosti. Mali by pôsobiť proti akné a nemali by pleť zaťažovať.

UV žiarenie má svoje benefity, to sa nedá poprieť. Rozhodne však platí výrok "dávka robí jed". V prípade nadmernej expozície má UV žiarenie veľké množstvo nevýhod. Neustále to všade vidíme, chrániť sa pred UV žiarením. Dúfame, že sme Vás predošlými riadkami o správnosti tohto tvrdenia presvedčili.